Idealny domek letniskowy na działkę

Wypoczynek na łonie natury z dala od cywilizacji to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu. Pozwala zniwelować stres, uczucie zmęczenia i całkowicie zmienić podejście do życia. Wiele osób uważa, że najlepszym rodzajem rekreacji jest wyjazd na własną działkę poza miasto. Działki letniskowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ umożliwiają dowolne zagospodarowanie i dyskretne spędzanie czasu z najbliższymi. Własnościowe majątki można urządzić według własnych potrzeb np. zamontować domek letniskowy, wybudować basen lub przygotować miejsce na grilla, a także posadzić na nich ulubione kwiaty, krzewy i drzewa.

Obecnie działki letniskowe bardzo często posiadają domki, które umożliwiają przenocowanie, przygotowanie i spożywanie potraw oraz przechowywanie niezbędnych elementów wyposażenia działki. Profesjonalny domek na działkę powinien być stworzony z wytrzymałych materiałów i właściwie zabezpieczony przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych.

Najpopularniejsze rodzaje domków na działkę

Domek letniskowy to niewielki obiekt mieszkalny przeznaczony  do sezonowego użytkowania (głównie w okresie letnim). Osadzany jest w konkretnym miejscu i tworzy stały element architektury krajobrazu. Wykonany może być z przeróżnych materiałów np. cegła, drewno, tworzywo sztuczne i inne surowce. Konstrukcja domków letniskowych pozbawiona jest instalacji grzewczych oraz systemów ocieplania ścian. Najczęściej domki letniskowe stawiane są na terenach działkowych lub w ośrodkach rekreacyjnych.

Najpopularniejsze rodzaje domków letniskowych to:

  • domki letniskowe murowane
  • domki letniskowe drewniane
  • domki letniskowe z bali
  • domki holenderskie

Domki letniskowe murowane

Murowany domek na działkę nie należy do najczęściej wybieranych. Wymaga długiego i uzależnionego od pogody procesu budowy. Dodatkowo całkowity koszt wybudowania (materiały, urządzenia, robocizna) nie wypada atrakcyjnie, dlatego też współcześnie domki murowane nie są zbyt popularne.

Domki letniskowe drewniane

Polecanym i ekologicznym rozwiązaniem są drewniane domki na działkę. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, ogólnodostępnym, trwałym i stosunkowo tanim, dzięki czemu koszt budowy takiego domku jest dużo niższy niż domu murowanego. Jeżeli chcemy posiadać solidny drewniany domek na działkę powinniśmy wybrać obiekt produkowany z wysokiej jakości drewna iglastego np. sosny skandynawskiej. Domki letniskowe z drewna iglastego najczęściej mają szkieletową konstrukcję. Szkielet wykonany jest z czterostronnie struganych belek, które mogą być impregnowane i malowane.

Domki letniskowe z bali

Domki letniskowe z bali bardzo mocno przypominają domki działkowe z drewna oparte na szkielecie. Jedyną różnicą jest odmienna technologia budowlana. Domki z bali mogą powstawać z elementów o dowolnym kształcie, grubości i wysokości np. metrowe bale prostokątne lub okrągłe bale drewniane. Ogólnie przyjmuje się, że im większa grubość bala tym droższa cena domku. Domek na działkę z bala jest nieco droższy od domku szkieletowego i tańszy od murowanego.

Domki holenderskie

Domki holenderskie to bardzo wygodne rozwiązanie. Dostarczane są w całości, mają wydzielone pomieszczenia i często charakteryzują się częściowym wyposażeniem. Ich konstrukcja opiera się na stalowej ramie, a ściany są budowane w technologii szkieletowej. Przeciętny koszt takiego domku jest uzależniony od jego powierzchni i standardu wykończenia. Najtańsze domki holenderskie zakupić można już za 38 tysięcy złotych.

Drewniany domek na działkę – zalety

Wybór domku letniskowego nie jest prostym zadaniem. Obecnie na rynku dostępne są przeróżne materiały, z których można zmontować lub zbudować domek letniskowy. Aktualnie najczęściej właściciele działek rekreacyjnych wybierają domki drewniane.

Drewniane obiekty są stabilne, szczelne, ponadczasowe i atrakcyjne pod względem wizualnym. Ponadto drewno nie uczula, wchłania i oddaje wilgoć, gwarantuje wysokie walory zapachowe (olejki eteryczne), a także wykazuje właściwości elektrostatyczne. Drewniany domek na działkę to idealne rozwiązanie dla alergików, osób cierpiących choroby układu oddechowego oraz wszystkich ceniących świeże i zdrowe powietrze.

Post Author: admin

Dodaj komentarz