Ile trzeba tak naprawdę zapłacić za samochód używany?

Chcąc zakupić samochód używany trzeba przygotować się na poniesienie dodatkowych kosztów, nie jedynie tych które związane są z samą sprzedażą. Niestety, jest to nieodzowne. Mały problem pojawia się wtedy, kiedy naprawa samochodów używanych pochłonie nieduże pieniądze, większy, jeśli potrzebny jest gruntowny remont. W naszym kraju spotkać można niestety wielu nieuczciwych sprzedawców. W dalszym ciągu zatem, także od sprzedawców, można odkupić pojazdy, które nie tylko nie są odpowiednie do jazdy, lecz już nawet nie nadają się do naprawy.


Powróćmy niemniej jednak do kosztów, które klient musi ponieść w następnej kolejności, po zakupie pojazdu używanego. Koszty te mogą być w rzeczywistości niezwykle zróżnicowane. Jeśli do naprawienia są niewielkie elementy w zawieszeniu, w takiej sytuacji koszt nie przekroczy około 500 zł. Jeśli jednakże w grę wchodzi naprawa skrzyń biegów, wówczas problem staje się tak naprawdę niezwykle poważny, ponieważ jeśli jest to manualna skrzynia, koszt wyniesie lekko ponad 1000 zł. Jednak jeżeli mówimy o automatycznej skrzyni biegów, wówczas koszt może przewyższyć nawet 10 000 zł. Patrząc na to, jak niesamowicie zróżnicowane mogą być koszty naprawiania samochodu używanego, trzeba bardzo uważać przy zakupie. Wiele osób z pewnością nie raz padło „łupem” tych wspaniałych, reklamujących swój towar sprzedawców. Jest to wielki i niezwykle częsty problem, który w pewnym sensie pojawia się nie tylko w Polsce, lecz zarazem w różnorodnych krajach bloku wschodniego.

Chcąc nabyć auto z drugiej ręki najlepiej jest wybrać się do sprzedawcy z mechanikiem, udać się na stację diagnostyczną i przede wszystkim zażądać od handlarza autami rękojmi, bowiem ten, zmuszony jest taką udzielić. Tym bardziej, jeśli naprawa będzie obejmowała poważne elementy mechaniczne albo też układ elektroniczny. W takim przypadku my, jako konsumenci, mamy prawo wymagać od handlowca zadośćuczynienia i pokrycia kosztów, chociażby przy naprawie skrzyni biegów, bądź też w momencie, jeżeli okaże się, że silnik po przejechaniu paruset kilometrów uległ awarii.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, że samochód używany zostanie kupiony w stanie perfekcyjnym. Wówczas nie będą konieczne żadnego rodzaju naprawy a także poza przeglądem i wymianą olejów – inne koszty. W każdym razie zawsze trzeba przygotować się na to, że w auto używane trzeba będzie trochę zainwestować, jeśli jednakże zna się słabości pojazdu albo też sprzedawca nas o nich zawiadomi, wtedy z łatwością można z nim wynegocjować zniżkę o wartości równej kosztom serwisowania. W każdej sytuacji jednak potrzebne jest sprawdzenie auta w sposób bezpośredni przed kupnem i to rzecz jasna pod kątem elektronicznym, mechanicznym oraz stanu karoserii.

Post Author: admin

Dodaj komentarz