Klosze do lamp – różne oblicza

Kiedy decydujemy się na zamianę wystroju któregoś z pokojów w naszym domu, nie możemy zapomnieć o tym, jak ważne jest oświetlenie pomieszczenia. To ono umożliwia nam codzienne życie, a także potrafi bardzo mocno wpłynąć na wygląd salonu, jadalni, kuchni czy łazienki. Tym, co zwykle decyduje o wyborze oświetlenia jest klosz, który może całkowicie zmienić styl danej lampy.

Klosze do lamp służą nam jako ochrona przed oślepiającym światłem nagiej żarówki. Współcześnie jak w każdej innej dziedzinie, tak i wśród kloszy do lamp, mamy ogromną różnorodność dostępnych produktów. Gdy odwiedzamy sklepy z oświetleniem, możemy zadziwić się, jak wiele dostępnych jest rodzajów, stylów, kształtów i wzorów kloszy na nasze żyrandole, kinkiety czy światła stojące. Każdy z nich jest przeznaczony do innych wnętrz i ma za zadanie dawać inny efekt.

Z czego zrobione są klosze?

Materiał ma bardzo duże znaczenie w wyborze klosza, ponieważ decyduje o jego wyglądzie, trwałości i sposobie przepuszczania światła. Wśród obecnych surowców używanych do ich produkcji możemy wymienić na przykład:

  • papier
  • szkło
  • tkaniny
  • metal

Najpopularniejszym materiałem do wykonywania kloszy jest szkło, jednak za tym słowem kryje się szeroka gama rodzajów szkła i sposobów jego przetwarzania. Szkło może być matowe, mleczne lub też barwione, które wykorzystywane jest do produkcji, między innymi przepięknych kloszy na wzór lampionów z witrażami. Jest wytrzymałe i zależnie od typu, w różny sposób przepuszcza światło. Jeżeli zdecydujemy się na klosz ze szkła transparentnego, uzyskamy bardzo jasne promienie, które dają wrażenie przestrzeni i powiększają wnętrza. Te są idealne do małych kuchni lub łazienek.

Tradycyjne abażury lamp, umieszczanych na szafkach nocnych, są wykonywane z tkanin, co ogranicza przechodzenie przez nie światła. Zależnie od ich koloru, wpływają także na barwę światła. Są one idealne do pokojów dziecięcych, w których światło pozostaje często zapalone przez całą noc, a jednocześnie musi umożliwiać spokojny sen dziecka, a kolorowe światła wywołają na pewno radość naszych pociech.

Najtańszymi lampami są te, których klosze wykonane są z papieru, przypominają origami lub typowe chińskie lampiony. Jak można spodziewać się po cenie, nie można wymagać od nich trwałości, jednak są często wybierane ze względu na estetykę. Są bardzo uniwersalne, nadają się do prostych wystrojów typu boho, a także do młodzieżowych, głównie dziewczęcych, pokojów.

Odpowiedni klosz nada klimat

Jeżeli zależy nam na otrzymaniu odpowiedniego nastroju w sypialni bądź salonie po zapadnięciu nocy, weźmy pod uwagę kształt naszego klosza, który wpływa na sposób kierowania przez niego światła. Za pomocą dobrze dobranych kloszy, możemy tworzyć piękne, klimatyczne wnętrza, które umilą przytulne, zimowe wieczory. Odpowiedni klosz może przyciemnić żarówkę, nadając pomieszczeniu poczucia tajemnicy lub oświetlić naszą drogę do łóżka, dla poczucia bezpieczeństwa.

Post Author: admin

Dodaj komentarz