Oświetlenie łazienkowe – jak wybierać?

 Oświetlenie łazienkowe można określić jako w pełni osobną kategorię – z racji zróżnicowanych warunków panujących w łazienkach, zazwyczaj produkty te spełniać muszą dodatkowe wymagania. To bowiem właśnie w tych wnętrzach panuje największa wilgoć oraz wahania temperatur, a oświetlenie, zwłaszcza to zamontowane na ścianach, narażone jest na kontakt z wodą. Poza tym, większość klientów decyduje się na montaż kafelków na ścianach oraz podłodze łazienkowej, co istotnie wpływa na odbiór światła przez domowników oraz jego odbicie. Mimo tego, iż głównym czynnikiem przy wyborze oświetlenia łazienkowego powinna być jego funkcjonalność i praktyczność, to nie warto pomijać czynników estetycznych, które są również istotne.

Jak wybrać oświetlenie łazienkowe?

     Dokonując ogólnego remontu lub decydując się na pojedyncze zmiany w łazience nie powinniśmy ograniczać się jedynie do zastosowania oświetlenia sufitowego. Po pierwsze, w połączeniu z montażem płytek łazienkowych może dać to nieprzyjemne odblaski w całym wnętrzu, a dodatkowo nie jest to najbardziej optymalne źródło światła w łazience. Wielu klientów obawia się zakupu kinkietów czy naściennych produktów oświetlenia, gdyż łączy to z ryzykiem zalania wodą i innych uszkodzeń. Jest to myślenie, definitywnie błędne, ponieważ cały dział oświetlenia łazienkowego charakteryzuje się – a przynajmniej powinien – dodatkowymi zabezpieczeniami oraz atestami poświadczającymi o ich gwarancji działania w wilgotnych warunkach.

     Co istotne, pomysłowo zaplanowany projekt oświetlenia łazienki nie tylko wizualnie ją powiększy, ale i wpłynie na nadanie jej większej głębi i unikatowości. Poza tym, im więcej światła będzie w niej wytwarzane, tym lepszy komfort jej użytkowania. Oświetlenie łazienkowe cechować powinno się, przede wszystkim, uniwersalnością – to jest spełniać zarówno zadanie produktu praktycznego, jak i estetycznego. Dobrze jest, gdy żaden z nich znacząco nie przeważa, co zapewni domownikom idealną równowagę, podczas korzystania z łazienki. Trendy modowe, z kolei są także ważnym czynnikiem, lecz nie uzależniajmy się od nich, a wyłącznie sugerujmy nimi.

Na co zwrócić największą uwagę?

     Oświetlenie łazienkowe zacząć powinniśmy od oświetlenia lustra – wybierać możemy pomiędzy standardowymi kinkietami umieszczonymi po obu jego stronach lub – bardziej nowoczesnym – zamontowaniem diod LED we wnętrzu lustra. To drugie rozwiązanie zajmie nam mniej miejsca, lecz nie wszystkim przypaść może do gustu, zwłaszcza że emituje światło głównie w obrębie lustra. Zaletą kinkietów, natomiast jest to, iż emitują światło także na dalsze części łazienki.

     Jednym z podstawowych zadań, w trakcie zakupu oświetlenia łazienkowego jest dobranie optymalnego odcienia żarówek – najlepiej będzie, gdy ich temperatura barwy odpowiadać będzie światłu słonecznemu, co da nam najbardziej naturalną jasność. Czynnik ten nabierze podwójnego znaczenia, w przypadku posiadania dużego i przestronnego lustra – im bardziej sztuczne będzie emitowane światło w łazience, tym bardziej przekłamana kolorystyka produktów. Co okazać się może niezmiernie szkodliwe, na przykład podczas nakładania makijażu. Idąc dalej, wielkość pomieszczenia odegra także niemałą rolę. Krótko mówiąc, im łazienka charakteryzuje się obszerniejszym metrażem, tym więcej potrzebować będzie źródeł światła. Z kolei, w mniejszym pomieszczeniu wystarczy nam jedno górne światło lub parę ściennych lamp. Pamiętajmy, iż zakup oświetlenia łazienkowego powinien spełniać nałożone na nie prawne restrykcje, które za zadanie mają zminimalizować ryzyko powstania jakichkolwiek niespodziewanych wydarzeń. A zatem, podczas wyboru lamp łazienkowych zwróćmy uwagę na:

  • klasę ochrony oprawy, która powinna być wyraźnie przedstawiona na opakowaniu lampy
  • oznaczenie, co najmniej, o wartości IP44 lub IPX4D, które zapewni użytkownikowi ochronę przed parą wodną oraz wilgocią
  • gwarancja jakości oraz bezpiecznego użytkowania – minimum jeden rok
  • jakość wykonania oraz użyte do produkcji materiały – im wyższej jakości, tym lepiej
  • wytrzymałość oraz żywotność, co pozwoli nam uniknąć przymusowych regularnych wymian
  • producenta, który odpowiada za wykonanie produktu. Unikajmy wszelkich chińskich żarówek

Post Author: admin

Dodaj komentarz