Regulowanie zbieżności kół – przekonaj się, dlaczego należy robić to regularnie

Każdego dnia spotykamy się z różnym stanem dróg. Czasem, drogi są w bardzo dobrym, czasem zaś w złym stanie. W naszym kraju drogi zwykle pozostawiają niemniej jednak wiele do życzenia. Od tego, na ile komfortowo będziemy się poruszać, zależy głównie to, jak dobrze posiadamy ustawioną zbieżność w kołach oraz na ile dobre posiadamy zawieszenie.


Jeżeli chodzi o ustawienie zbieżności, to jest ono kluczowe z kilku bardzo ważnych powodów. Pierwszym niewątpliwie jest stabilne prowadzenie samochodu. Mając źle ustawioną zbieżność, nie mamy niemalże najmniejszej kontroli nad autem, szczególnie w przypadku różnorodnych nierówności podłużnych na drogach. Kwalifikują się do nich chociażby koleiny. Zła zbieżność sprawia, że w koleinach samochód zwyczajnie tańczy, co sprawia, że w przypadku śliskiej jezdni, można stracić w całości kontrolę nad pojazdem i znaleźć się w najlepszym wypadku w rowie. Prócz tego, odpowiednia geometria kół gwarantuje lepsze kierowanie autem w trakcie zimy. Śliska jezdnia, pokryta błotem pośniegowym a nawet lodem, może być niemałym problemem, o ile geometria jest wykonana niepoprawnie, albo też koła geometrycznie zostały przestawione. Rzecz jasna powinniśmy pamiętać także o tym, że dobre ustawienie zbieżności gwarantuje doskonałą kontrolę nad autem w trakcie hamowania, co oczywiście w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo.

Wielkim problemem dla braku właściwej zbieżności kół są opony. Każda opona, która użytkowana jest w sposób nieustabilizowany z drugą, ulega wytarciu. Bardzo często dochodzi do sytuacji wytarcia obu opon równocześnie, niemniej jednak w wielu miejscach, w pewnych sytuacjach zaś powstaje zjawisko, które wpływa na to, że jedna opona wyciera się zdecydowanie szybciej niż druga. Brak ustawienia geometrii kół może po określonym czasie doprowadzić do zniszczenia kół, a wówczas trzeba będzie je wymienić na nowe. Należy więc chociaż raz do roku wybrać się na kontrolę zbieżności, tym bardziej, że każda duża dziura w drodze i nierówność może spowodować w zasadzie całkowitą destabilizację, jeżeli chodzi o prawidłowe ustawienie geometrii kół.

Kodeks ruchu drogowego w sposób szczegółowy definiuje sposób użytkowania samochodów – muszą one być przede wszystkim w pełni sprawne. Brak właściwej geometrii kół wyklucza praktycznie samochód z użytkowania i uniemożliwia poruszanie się po jezdniach ze względów bezpieczeństwa. Koszty przeprowadzenia zbieżności w większości miejscowości nie przekraczają sto złotych, a dobrze zrealizowana geometria nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, lecz przede wszystkim eliminuje ryzyko, które wiąże się z brakiem kontroli nad samochodem w trakcie prowadzenia na przykład w deszczową czy też śnieżną aurę.

Post Author: admin

Dodaj komentarz