Rodzaje dachów w Polskich domach

Obecnie architektura domów jednorodzinnych to połączenie aktualnie obowiązujących trendów oraz funkcjonalności. Najczęściej na takie rozwiązania stawiają młodzi ludzie, którzy dopiero zakładają swoje rodziny i pragną stworzyć ,,dom marzeń”. Zazwyczaj tego typu domy wyróżniają się prostą bryłą oraz płaskim dachem. Wiele nowo powstających obiektów mieszkalnych bardziej przypomina budynki firmowe niż tradycyjne gospodarstwa jednorodzinne. Modny i funkcjonalny dach oraz innowacyjne podejście do planowania powierzchni domu to podstawowe zmiany, które widoczne są gołym okiem.

Młodzi inwestorzy chcą, aby ich dom wyglądał klasycznie, a jednocześnie wyróżniał się spośród innych obiektów. W tym celu najczęściej decydują się na nowoczesne dachy, które powstają na bazie prostego projektu, doskonale dobranego materiału pokryciowego oraz dokładnego wykonania.

Dach płaski – nowoczesny i praktyczny trend

Na wizerunek domu w znaczącym stopniu wpływa konstrukcja oraz sposób przekrycia. Domy urządzone w nowoczesnym stylu charakteryzują się geometryczną formą i przypominają bryłę składającą się z jednego lub kilku prostopadłościanów. Jeśli chodzi o dachy to najczęściej wybierane są płaskie kształty, które pozwalają nadać ciekawą formę budynkowi, wykorzystać poddasze, a nawet dają możliwość funkcjonalnego zaaranżowania dachu (tarasy).

Dachy płaskie muszą mieć zachowany odpowiedni spadek połaci, minimalny wynosi 3°, zaś maksymalny 11-12°. Pozostawienie takiego kąta nachylenia pozwala uniknąć kłopotów z zatrzymywaniem się wody opadowej. Im mniejszy jest kąt tym większa konieczność zastosowania izolacji przeciwwodnej.

Dach płaski jeszcze kilkanaście lat temu uznawany był za najłatwiejszy do wykonania, mało skomplikowany i nie najrozsądniejszy wybór. Wiązał się z dużym prawdopodobieństwem przeciekania i niszczenia, na płaskich powierzchniach gromadziły się wody opadowe i zalegał śnieg, co wielokrotnie prowadziło do dysfunkcji dachu. Obecnie na rynku pojawiły się nowoczesne rozwiązania np. materiały termoizolacyjne i hydroizolacyjne, które umożliwiają odpowiednie odprowadzanie wód oraz wykonanie solidnej izolacji przeciwwodnej. Duża popularnością cieszą się izolację z papy termozgrzewalnej modyfikowanej polimerami SBS, jak również wdmuchiwane izolacje termiczne z granulatów z wełny, styropianu, czy też włókien celulozowych.

Płaskie powierzchnie dachu dają możliwość wykorzystania przestrzeni, jako teren wypoczynkowy np. taras lub ogród. Tego typu korzyści najbardziej doceniają właściciele wąskich działek, dzięki płaskiemu dachowi mogą urządzić przydomowy zielnik, ogródek bądź funkcjonalny taras. W takich miejscach świetne sprawdzają się mało wymagające rośliny np. byliny, które nie potrzebują dużej ilości wody. Zielony dach to gwarancja udanego wypoczynku, ale również idealny sposób na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto obsadzenie dachu różnego rodzaju roślinnością pozwala osiągnąć wyższą dźwiękochłonność i ograniczyć przenikanie hałasu. Dodatkową korzyścią jest niepalność oraz zatrzymywanie dużej ilości wód opadowych.

Płaski dach to również możliwość wykorzystania powierzchni pod kolektory słoneczne bądź panele fotowoltaiczne. Dzięki temu bez zbędnych robót i remontów można w łatwy sposób ograniczyć codzienne wydatki związane z podgrzewaniem wody oraz ogrzewaniem.

Pokrycie dachowe w nowoczesnym stylu

Aktualnie oprócz dachów płaskich zauważyć można coraz większe zainteresowanie dachami spadzistymi w różnorodnej formie. Na ostateczny wygląd dachu mają wpływ liczne detale np. kosze, kalenice, czy też grzbiety, które sprawiają, że nawet najprostsze konstrukcje prezentują się oryginalnie. Wielu producentów pokryć dachowych w swoich ofertach oprócz podstawowych materiałów (blacha, blachodachówka) proponuje liczne akcesoria techniczne, które wraz z pokryciem tworzą szczelny i zjawiskowo wyglądający dach.

Najczęściej nowoczesne dachy zdobią dachówki wielkoformatowe oraz blachy płaskie. Zwolennicy takich rozwiązań doceniają przeróżne modele blachodachówek od matowych po warianty z połyskiem, dużo osób decyduje się również na blachy płaskie na rąbek stojący wyposażone w lukarny, krzywizny i przeróżnego rodzaju urozmaicenia. Blachodachówki układane mogą być na praktycznie każdego rodzaju dachach i gwarantują niewielkie straty materiału. Blacha na rąbek stojący również jest funkcjonalna i układana może być przy bardzo małym nachyleniu dachu, dzięki temu pozwala na realizację ,,najdziwniejszych” pomysłów architektonicznych.

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz