Ursus C-360 – legenda polskiego rolnictwa

Produkcja Ursusa  C-360 rozpoczęła się w 1976 roku i trwała w Zakładach Mechanicznych Ursus bez przerwy przez 16 lat. Przez ten czas wyprodukowanych zostało 280 tys. tych pojazdów. Mimo, że minęło już wiele lat od zakończenia produkcji, to ciągnik ten w dalszym ciągu nie znika z krajobrazu polskiego rolnictwa. Przecież jest to już wiekowa maszyna, a rolnicy ciągle po nią sięgają. Co ma na to wpływ? Wynika to z wielu czynników, są to m. in.:

  • duża wytrzymałość,
  • prosta konstrukcja,
  • łatwe naprawy,
  • tanie i łatwo dostępne części zamienne.

Wytrzymałość

Ursus C-360 bazuje na modelu Ursus-355 i jest jego zmodyfikowaną pochodną. Pomiędzy nowym modelem a poprzednikiem zaistniało kilka istotnych zmian. Zamontowane zostało siedzisko kierowcy typu „Grammer”. Wymieniono silnik na taki, który charakteryzuje się większą mocą, czyli około 52 KM. Modyfikacjom uległ także układ hamulcowy, który został poprawiony. Ustawiono też szybką wymianę zaczepu wahliwego na zaczep do przyczep jednoosiowych. W efekcie wszystkich tych udoskonaleń, dla C-360 nie straszne są żadne warunki pracy i przede wszystkim cechuje się stosunkowo dużą wytrzymałością. Ponadto jest bardzo uniwersalny, dzięki czemu w wielu gospodarstwach rolnych jest jedynym ciągnikiem używanym w pracach polowych.

Prosta konstrukcja i łatwe naprawy

Dzięki swemu rodowodowi z dawnych czasów, Ursus C-360 to pojazd o wyjątkowo prostej budowie. Wynikiem tego, ewentualne awarie można zdiagnozować i naprawić samodzielnie. Można by rzec, że niektóre naprawy można przeprowadzać nie zjeżdżając z pola. Dobrym wyborem w maszynie tej było zamontowanie silnika z czterema głowicami, co ułatwia wykrycie, w którym miejscu puszcza uszczelka pod głowicą.

Części zamienne

Jeżeli mowa o naprawach, nadmienić trzeba też o dużej dostępności części zamiennych do Ursusa C-360. Minęło już wiele czasu od wyprodukowania ostatniego egzemplarza, który wyjechał z fabryki, ale mimo wszystko, każdą z części da się kupić bezproblemowo. Szczególnie w dzisiejszych czasach wszechobecnego internetu, dzięki któremu stało się to jeszcze łatwiejsze.

Wznowienie produkcji

Niedawno, po długo trwającej przerwie, Ursus postanowił wskrzesić legendarnego C-360, dając dokładnie taką samą nazwę. Różnica jest taka, że nowo wydany model ma tylko nazwę wspólną z poprzednikiem i nic poza tym. W czasach cechujących się normami emisji spalin i elektroniką stosowaną w pojazdach, nie było mowy o zastosowaniu jakichkolwiek podobieństw. Dlatego też legendą polskiego rolnictwa w dalszym ciągu pozostaje pierwotny model C-360.

Post Author: admin

Dodaj komentarz