Żyrandol – cechy charakterystyczne, podłączenie żyrandola do instalacji

Żyrandol do najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia. Praktycznie w każdym mieszkaniu i domu znajdziemy przynajmniej jeden żyrandol. Nic w tym dziwnego, ponieważ żyrandol to doskonałe rozwiązanie, które pozwala dokładnie oświetlić całe pomieszczenie. Żyrandole chętnie montowane są w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych oraz jadalniach. Należą do najbardziej reprezentacyjnych form oświetlenia i dostępne są w wielu wzorach, kształtach i rozmiarach.

Każdy sklep z oświetleniem posiada w swojej ofercie bogaty wybór żyrandoli, do najpopularniejszych należą żyrandole kryształowe, szklane, witrażowe, tradycyjne, nowoczesne i inne. Wybór zależy od stylu i wielkości pomieszczenia, w którym chcemy umieścić żyrandol. Obecnie chętnie kupowane są żyrandole kryształowe, które sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej wyniosłe i eleganckie. Równie często wybierane są żyrandole w stylu rustykalnym, ponieważ delikatnie podkreślą styl urządzonych wnętrz i tworzą oczekiwany nastrój.

W pokojach dziecięcych najczęściej umieszcza się żyrandole z kolorowymi abażurami. Tutaj można korzystać z abażurów materiałowych, papierowych, szklanych i plastikowych występujących w przeróżnych formach. Rozchwytywane są żyrandole dziecięce przypominające kształtem pojazdy, zwierzęta lub postacie z bajek.

Żyrandole mogą mieć różną ilość źródeł światła, ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb, wielkości pomieszczenia oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Żyrandole najczęściej zawiesza się w miejscach centralnych na suficie, ponieważ służą jako główne oświetlenie danego pomieszczenia. Spełniają wiele funkcji między innymi gwarantują bezpieczeństwo, swobodę ruchów oraz stanowią efektowną dekorację wnętrza. Żyrandole odpowiadają za nastrój i zazwyczaj są centralnym punktem pomieszczenia, pomagają nadać blasku i elegancji.

Jak przeprowadzić podłączenie żyrandola do instalacji?

Jeżeli już posiadamy wymarzony żyrandol, pojawia się kolejny problem – podłączenie go do instalacji. Zanim przystąpimy do montażu żyrandola należy wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za oświetlenie. Dodatkowo za pomocą probówki warto sprawdzić, czy w przewodach nie płynie prąd. Probówkę należy uprzednio sprawdzić na innym przewodzie będącym pod napięciem. Podczas testu trzeba dotknąć końcówką probówki do przewodu, a palcem do jej drugiego końca. Przy wykonaniu tej czynności powinno zaświecić się delikatne światełko wewnątrz obudowy probówki.

Kolejnym krokiem jest identyfikacja przewodów: dwa przewody fazowe oraz trzeci neutralny, inaczej określany, jako zerowy. Przewody fazowe trzeba doprowadzić do wyłącznika światła, natomiast zerowy – do skrzynki rozdzielczej.

Każdy z przewodów musi mieć zdjętą izolację na około 1 centymetr na swoim końcu. Następnie rozdzielamy przewody, trzeba pamiętać, aby się ze sobą nie stykały i włączamy bezpieczniki. Kiedy już mamy włączonym włączniku światła  sprawdzamy za pomocą probówki kolejno wszystkie trzy przewody. Przewody fazowe powinny spowodować zaświecenie się lampki, zaś przewód zerowy – nie. Po teście należy kolejno zapamiętać przewody i ponownie wyłączyć bezpiecznik.

Żyrandol najczęściej umieszcza się w miejscu centralnym pomieszczenia. Ważne jest, aby żyrandol nie wisiał zbyt nisko i umożliwiał swobodne poruszanie się pod nim. Najczęściej montaż żyrandola odbywa się poprzez zawieszenie go na specjalnym haku.

Montaż haka powinien być w miejscu blisko wyjścia przewodów z sufitu – maksymalnie 1-2 centymetry. Dzięki temu zawieszony żyrandol zakryje obecność haka i będzie prezentował się estetycznie. Otwór pod hak poleca się wywierać po stronie przeciwnej, niż włącznik światła. Należy do wiercić przy użyciu wiertarki udarowej z odpowiednim wiertłem do betonu.

Posiadając wywiercony otwór musimy wsadzić w niego właściwego rozmiaru korek rozporowy. Do tradycyjnych żyrandoli zazwyczaj stosuje się kołki mające rozmiar 6 x 60 milimetrów. Jeżeli posiadamy ciężkie (mosiężne lub kryształowe) żyrandole powinniśmy skorzystać z większych kołków np. 8 x 80 milimetrów.

Ostatnim krokiem jest łączenie przewodów, zanim jednak do tego dojdzie należy zawiesić na haku wybrany żyrandol. Podłączenia przewodów należy przeprowadzać przy użyciu plastikowej kostki służącej do połączenia dwóch przewodów. Łączenie wykonujemy poprzez poluzowanie śrubki w kostce, wpuszczenie pod nią przewodu oraz jej ponowne dokręcenie. Ważne, aby śrubki dobrze złapały przewody i je właściwie trzymały (nie wypadały pod lekkim dotknięciu). Do przykręcania śrubek warto wykorzystać wąski śrubokręt płaski.

Po zakończonym podłączeniu ponownie włączamy bezpiecznik i sprawdzamy, czy nasz żyrandol prawidłowo działa. W przypadku jakichkolwiek problemów można ponownie sprawdzić poprawność podłączenia przewodów lub skontrolować działanie żarówki.

Post Author: admin

Dodaj komentarz